Anasayfa / Proktoloji / Anal Kondilom Nedir, Neden ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Kondilom Nedir, Neden ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kondilom tedavisi, genital siğil neden olur, makat siğili nasıl geçer gibi kondilom hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken tüm detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

Anüs civarı, anüs kanalının içi ve hemen üst kısımdaki kalın bağırsağın son kısmı olan rektum adlı bölgede siğil oluşması hastalığıdır.

Genellikle aynı hastada genital bölgede de siğil vardır, bu sebeple anogenital siğil Latince adıyla kondiloma akuminata denir. HPV virüsü denilen virüsten dolayı olur ve bulaşıcıdır. Kişinin kendisinden başka vücut bölgelerine ve başka kişilere bulaşır.

Makat siğili, anal warts ve anal verrü adları da kullanılmaktadır.

Siğil küçük olabildiği gibi yumruk kadar büyük de olabilir, tek noktada olabildiği gibi tüm bu alanlara yayılmış olabilir.

En sık görüldüğü grup travesti ve gaylerdir ama kadın erkek herkeste görülebilir.

kondilom genital siğil tedavisi

Genital Siğil Neden Olur, Nasıl Oluşur?

Nedeni HPV adlı virüstür ve bu HPV virüsnün bir başkasından alınması neden olur.Human papillom virüs denilen bu virüsün 230 dan fazla tipi vardır ama bunların tamamı genital siğile neden olmaz. Hastaların çoğunda oluşum sebebi cinsel temastır ancak seyrek olarak cinsel temas olmadan da bulaşabilmektedir.

Cinsel partnerde hastalık varsa ve prezervatifle korunulmazsa bulaşır, prezervatifin kapattığı alanın dışında varsa prezervatife rağmen bulaşır. Cinsel temasla anüse, penise, vajinaya, dudağa, ağız içine ve yutağa bulaşabilir.

Cinsel ilişki dışında ortak eşyalar aracılığıyla da bulaşabildiğini gösteren bilimsel çalışmalar vardır. Hastalığı olan kişi tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra eliyle dokunduğu taharet musluğunu ve sonra dokunduğu lavabo musluğuna bulaştırmış olur.

Yapılan bir araştırmada AVM klozetlerinin oturulan kısmında virüs tespit edilmiştir. Bu sebeple kliniklerimizin tüm şubelerinde klozetler kişiye özel plastik örtüyle kaplanmakta ve her kullanımdan sonra değişmektedir.

Kondilom Koterizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Koterizasyon yakma anlamına gelir, elektrokoter cihazıyla yapılır. Radyo frekans cihazının kullanıma girmesiyle koterin kullanımı azalmıştır çünkü radyo frekansın bazı üstünlükleri vardır.

Koter cihazının ucu siğile dokundurulduğu anda siğil yanarak duman ve kömüre dönüşür. Acılı bir işlem olduğu için bölgesel uyuşturma yapılması gerekir.

İşlem şöyle yapılır:

Öncelikle gözden kaçmaması için hasta ayrıntılı muayeneden geçirilir, şüphe varsa anoskop ile bağırsak da muayene edilir ve müdahale edilecek tüm siğiller tespit edilir.

Uygulanacak tüm alan antiviral solusyonla silinir, bu şekilde yeni bulaşmanın önüne geçilir.
Tüm siğiller tabanına lokal anestezik madde yapılarak uyuşturulur, koterle yakılara koterizasyon tamamlanır.

Radyo Frekansla Makat Siğili Tedavisi

Radyo surgery de denmektedir. Radyo frekans siğil tedavisi için geliştirilmiş en son teknolojidir. Uygulama alanının etrafında daha az yanık oluşturması en büyük avantajdır. Lateral termal hasar denilen bu sorunun daha hafif olması sayesinde radyo frekansla tedaiden sonra iyileşme süresi kotere kıyasla daha hızlı ve kısa sürer.

Radyo frekans teknolojisine sahip klinikler kondilom koterizasyonu yapmaz, radyo frekansla tedavi eder (1).

Radyo frekansın etki derinliği mm nin çeyreği kadar ince olabildiği için tedavi edilen tabakadan daha emin olunur ve derin yanıklara neden olunmaz. Yine çok ince iğne ile uygulandığı için oluşturulan yanık çok kontrollü olmaktadır. Daha kısa sürede iyileşmesinin nedeni budur.

Makat Siğili Kremi Var mı, İşe Yarar mı?

Evet farklı etkiye sahip iki grup krem vardır,

İmuquimod içeren Aldara Krem, Aldara Krem tedavi amacıyla değil diğer tedaviler yapılırken o tedavileri desteklemek için önerilir. Tek başına tedavi edici değildir (2).

Catechin içeren Veregen Krem (Veregreen) adlı başka bir ürün de vardır. Veregen veya veregreen Krem Aldara Krem gibi diğer tedavilere destek yanı sıra ilerlememiş hastalarda tek başına tedavi edici özelliği de vardır, sadece anal bölge değil yüz ve vücut bölgesinde de güvenle ve başarılı şekilde kullanılır (3).

Aldara makat ve vajina iç derisinde onarılması zor yanıklar oluşmasına sebep olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır. Türkiye’de eczanelerde satışı vardır.

Veregen Kremin yan etkisi daha az olduğu için kullanım rahatlığı vardır. Veregen Krem ve Veregreen Krem Türkiye’de satışı yoktur.

HPV Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi deriden kabarık ten renginde karnabahar gibi pütürlü çıkıntılardır. Bu çıkıntılar gözle görülemeyecek kadar küçük olarak başlar ve giderek büyür, tedavi edilmezde her biri portakal kadar olabilir. Lezyonlar genellikle çıkıntılı ve deri rengindedir ama koyu renkli de olabilir deriden kabarık olmayan şekilde de olabilir.

Bu bulgular vücut dışında böyledir, ağız içi, vajina içi gibi ıslak be kapalı alanlarda beyaz aft gibi görünebilir. Bağırsaktakiler çürümüş doku gibi görünür, hemoroid ile karıştırılabilir.

Kaşırken ya da otururken olan küçük travmalarla kopabilir bu durumda kanama olur.

Islaklığa ve iltihaba neden olduğu için kötü koku olabilir.

Yine ıslaklık sebebiyle makat ve genital organlarda kaşıntı olabilir.

HPV Aşısı Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Siğil aşılarının hepsi kas içine tercihen kişinin kullanmadığı kolunun omuz kasına yapılır. Türkiye’de rutin aşılamada yoktur, kişiler kendi imkanlarıyla satın alıp yaptırırlar. Cervarix ve Gardasil adlı iki aşı vardır. Cervarix Türkiye’de satılmamaktadır. Gardasil in 4 tipe etkili ve 9 tipe etkili iki formu vardır.

Gardasil 4 aşısı 6, 11, 16, 18 tiplere

Gardasil 9 aşısı 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 tiplere karşı koruma sağlar.

Türkiye’de sadece 4 tipe etkili Gardasil 4 vardı 2023 başı itibariyle Gardasil 9 ithalatı da yapılıp eczanelere verilmiştir.

Gardasil aşısının kime yapılacağı duruma göre çok değişmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 9 yaşından büyük, 24 yaşından büyük olmayan ve cinsel ilişkiye hiç girmemiş kadınlara yapılmasını önermektedir. Bunda temel amaç kadınlardaki rahim ağzı kanserlerinin % 99 unun sebebinin HPV olmasıdır. Aşı yapmaktaki amaç kadınlardaki rahim ağzı kanserinin önüne geçmektir.

Rutin aşılama dışında şu durumlarda da önerilmektedir;

  • Bağışıklığı baskılanmış kişiler (organ nakli gibi)
  • AİDS gibi bağışıklık sistemini bozan hastalık varlığı
  • Seks işçisi gibi çok eşlilik
  • Eşi çok eşli kişiler
  • Çok eşli travestiler ve gayler

Bunların dışında yapılan bilimsel çalışmalarda tedaviye alınan HPV li hastaya aşı yapıldığında bağışıklığın güçlendiğini ve tedavi başarısını arttırdığını göstermiştir.

Gardasil aşısı ile tedavinin mümkün olduğu yönünde çalışmalar vardır (4)

HPV Testi Nasıl Yapılır?

İki farklı test yolu vardır

1- Kondilom varlığını mikroskopla tespiti, bu da iki şekilde yapılabilir kadınlarda ve erkeklerde tespit edilen siğilden parça alınır ve patolog tarafından incelenerek hastalık teşhis edilir, kadınlarda rahim ağzından sürüntü (pap smear) alınır yine aynı şekilde mikroskopla patoloji tarafından teşhis edilir.

2- Var olan siğilin genetik yapısının genetik çalışmayla tespit edilip tip tayinin yapılması şeklinde test edilebilir.

İki testin verdiği bilgiler farklıdır, patolojik inceleme hastalığın varlığını, tip tayini virüsün varlığını ve tipini tespit eder.

Patolojik tetkik tipi belirlemez. Tip tayini yapılacaksa patolojik tetkik yaptırmak yersizdir.
Tip tayinin yapma ücreti patolojik inceleme ücretinin 4-5 katıdır. 

HPV Pozitif Ama Siğil Yok Neden?

Kondilom’un bazı tipleri çıkıntılı siğiller yaparken bazıları çıkıntı yapmayabilmektedir. Tip 16, tip 18 ve tip 31 çoğu kişide çıkıntı yapmayabilir. Çıkıntı şeklinde siğiller olmaması hastalık olmadığını, daha da önemlisi kadında rahim ağzı kanseri olmayacağını göstermez. Tip 16, 18 seyrek olarak çıkıntılı lezyonlar da yapar.

Genital Bölgede Siğil Olması Riskli mi?

Evet, özellikle kadınlar için çok yüksek risk olduğu yönünde binlerce bilimsel çalışma vardır. Öyle bir risktir ki rahim ağzı kanserlerinin bilinen tek nedeni HPV yani genital siğildir. En önemlisi de tüm genital siğillerin % 70 inden tip 16 ve 18 sorumludur. Diğer riskli gruplar toplam genital siğillerin % 90 ından sorumludur. Gardasil 9 yapıldığında rahim ağzı kanserlerinin % 90 ı engellenmiş olur.

Genital Siğil Bulaşıcı mı, Nasıl Bulaşır?

Evet bulaşıcıdır ve temasla bulaşır. Bulaşmaların büyük çoğunluğu direk temasla yani cinsel ilişkiyle gerçekleşir. Az bir kısmı indirek temasla ortak eşya kullanımıyla bulaştığı yönünde bilgiler vardır.

Vücut, el, yüz bölgelerinde de direk dokunmakla, örneğin tokalaşmakla veya öpüşmekle bulaşabilmektedir.

Anogenital siğiller tedavi edilirken tedaviyi yapan ekibin üst solunum yollarına bulaşabileceği ve bu sebeple nazofarenks kanseri olunabileceği yönünde görüşler vardır.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl yapılır?

Genital siğil tedavisi için kullanılan yöntemler şu şekildedir

Genital Siğil İlacı

Çok erken yani başlangıç seviyesindeyken Veregen Krem kullanılarak tedavi edilebilir. Veregen Amerika’da satılmaktadır, aynı içerikli Veregreen Krem Avrupa’da satılmaktadır. Hastaların çok azı bu kadar erken dönemde gelmektedir, utanıldığı için genellikle daha ileri düzeylerde gelinir.

İlaçla tedavi olup olmayacağına muayene eden doktor karar vermeli ve ilaç konusunda ısrar edilmemelidir yoksa hastalık ilerleyebilir.

Veregen dışında Aldara adlı ilaç vardır ancak kullanım esnasında ciddi düzeyde can yaktığı için hastanın tedaviye uyum sorunu olur.

Siğil Yakma

Muayenede tüm siğiller ayrıntılı ir şekilde görüntülenir, atlamamak için yapılabiliyorsa sayılır. Sonrasında bölgesel uyuşturucu ile uyuşturulur tercihen radyo frekansla hepsi aynı seansta buharlaştırılır.

İşlem koterle yakılarak yapılabilir yine lazerle yakma işlemi de yapılabilir. Bunlar arasında en başarılısı radyo frekanstır.

Siğil Ameliyatı

Geçmişte yaygın uygulanan cerrahi olarak keserek alma işlemi yerini büyük oranda radyo frekans ve diğer yöntemlere bırakmıştır çünkü cerrahi olarak kesmek daha geniş ve derin yaralara neden olur, iyileşmesi uzun sürer. Özellikle makat siğillerinde ameliyat makat darlığına neden olabilir, makat darlığı tedavisi oldukça zor bir yan etkidir.

HPV ameliyatı daha çok buschke – Lowenstein hastalığı denilen dev kondiloma akuminata tedavisinde kullanılır (5).

Siğil Aşısı Fiyatları

Aşı fiyatı koruduğu tip sayısına göre değişmektedir. Gardasil 4 adlı tip 6, tip 11, tip 16 ve tip 18 e karşı koruma sağlar. 3 doz yapılması gerekir. Tek doz aşı 1300 TL civarına satılmaktadır (2023 başı fiyatıdır, zamanla değişebilir)

Gardasil 9 aşısı Gardasi 4 ün koruduğu  6, 11, 16, 18 yanı sır ek olarak Tip 31, 33, 45, 52 ve 58. Tiplerden de tam korunma sağlar.

Yapılan kan testlerinde aşının koruma süresi ömür boyu olacağı düşünülmektedir, Aşının çıktığı 2010 lu yıllarda yapılan kişilerde şu an tam korumanın azalmadan devam ettiği görülmüştür.

Siğil Tedavisi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Kondilomun büyüklüğü, sayısı ve yaygınlığına göre değişen büyüklükte yara oluşur. Oluşan yara açık yara olduğu için % 100 ihtimalle mikrop bulaşır, dışkıyla kirlenmesi sebebiyle özellikle makat bölgesinde enfeksiyon kaçınılmazdır ancak doğru yara merhemi kullanılırsa bu enfeksiyon sorun olmaz, yine yara iyileşmesini hızlandıran krem kullanımı iyileşme süresini kısaltır.

Siğil tedavisinden sonra en fazla reçete edilen ilaç Kutalin Kremdir.

Kutalin Krem içeriğindeki klorheksidin diglukonat sayesinde uygulandığı bölgedeki mikropların % 99.9 unu öldürür, bunun yanı sıra yine içeriğindeki dexpanthenol, triticum vulgare, hamemelis virginiana ve çinko oksit sayesinde yara iyileşmesini hızlandırıp derinin daha erken kapanmasını sağlar.

Kutalin Krem içeriğindeki klorheksidin diglukonat’ın antiviral etkisi ile tedavi esnasında gözle görülmeyecek kadar küçük siğillerin gelişimini ve büyümesini engeller (7). Bu etkisi sebebiyle sadece anal ve genital siğillerden sonra değil vücudun her yerinde görülen tüm siğillerin tedavisinden sonra önerilmektedir.

Referanslar

1- Gupta, P. J. (2004). Radio surgery: a new tool in proctology practice. Bratislavske lekarske listy105(7/8), 270-276.

2- Wiley, D. J., Douglas, J., Beutner, K., Cox, T., Fife, K., Moscicki, A. B., & Fukumoto, L. (2002). External genital warts: diagnosis, treatment, and prevention. Clinical Infectious Diseases35(Supplement_2), S210-S224.

3- Clouth, A., & Schöfer, H. (2015). Treatment of recalcitrant facial verrucae vulgares with sinecatechins (greentea catechins) ointment. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology29(1), 178-179.

4- Lee, H. J., Kim, J. K., Kim, D. H., & Yoon, M. S. (2011). Condyloma accuminatum treated with recombinant quadrivalent human papillomavirus vaccine (types 6, 11, 16, 18). Journal of the American Academy of Dermatology64(6), e130-e132.

5- Paraskevas, K. I., Kyriakos, E., Poulios, E. E., Stathopoulos, V., Tzovaras, A. A., & Briana, D. D. (2007). Surgical management of giant condyloma acuminatum (Buschke-Loewenstein tumor) of the perianal region. Dermatologic Surgery33(5), 638-644.

6- Ramani, N., & Mathew, S. (2012). Comparative evaluation of antimicrobial efficacy of chlorhexidine digluconate and propolis when used as an intracanal medicament: ex vivo study. Journal of International Oral Health4(2), 17.

7- Mendoza, J. P. I. M., Ubillús, B. P. T., Bolívar, G. T. S., Palacios, R. D. P. C., Lopez, P. S. G. H., Rodríguez, D. A. P., & Koecklin, K. H. U. (2022). Antiviral effect of mouthwashes against SARS-COV-2: A systematic review. The Saudi dental journal.

Yazar: Op. Dr. Canan ERDEM

Merhabalar, ben Op. Dr. Canan ERDEM, 1967 doğumluyum 1984 yılında Etiler Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdim ve 1990 yılında mezun oldum. 1991 yılında Erzurum’da mecburi hizmetimi tamamlayarak 2000 yılında Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı İhtisasımı tamamladım.
İletişim Bilgileri